ucps logo

Archived Stories for Union County Public Schools

Search by Keyword

Another Weekend Road Trip of Champions!

 

 

 

 

 

 

 

2014 NCHSAA 3A INDOOR TRACK & FIELD
WOMEN'S AND MEN'S STATE CHAMPIONS

ONE TEAM. ONE MISSION.
Congratulations to everyone involved on our program's historic accomplishment!

All-State Performances
Kacie Hick- State Champion, 500m Run *3A State Meet Record
Daniel Ferguson, Zach Durand, Nick Futia, Jake Blizzard- State Champions, Boys 4x800m Relay *3A State Meet Record

Lexi King- State Runner-Up, 1000m Run *School Record
Taylor Helms- State Runner-Up, Pole Vault *School Record
Kathleen Maher- State Runner-Up, 500m Run
Evan Wright- State Runner-Up ,55m High Hurdles *School Record
Jake Blizzard- State Runner-Up, 1600m Run

Lexi King- 3rd Place, 1600m Run *School Record
Lexi King- 3rd Place, 3200m Run
Ron Campbell- 3rd Place, Pole Vault

Lexi Noch, Leah Meissner, Kaitlyn Brown, Kaitlyn Harper- 4th Place, 4x800m Relay
Kayla Lugibihl, Kacie Hicks, Kaitlyn Harper, Kathleen Maher- 4th Place, 4x400m Relay
Chris Garrick- 4th Place, High Jump

Delaney Dunkley- NCHSAA Sportsmanship Award Winner
Alex Tate- NCHSAA Sportsmanship Award Winner

 

2014 NCHSAA 3A STATE CHAMPIONSHIP SWIM MEET TEAM RESULTS

WOMEN'S SWIMMING AND DIVING 3A STATE CHAMPIONS!

MEN'S SWIMMING AND DIVING 3A - THIRD PLACE

Girls 200 Medley Relay 3rd Place (Lauren Rush, Alex Bonfilio, Abby House and Ashley Baum)
Boys 200 Medley Relay 4th Place (Austin McInerney, Dylan Briese, Peter Dwyer and Noah Carroll)
Girls 200 Free 1st Place Lauren Greenberg
Girls 200 IM 3rd Place Caroline Hauder
Girls 50 Free 2nd Place Lexie White and 4th Place Ashley Baum
Girls 100 Fly 2nd Place Lauren Greenberg
Girls 100 Free 2nd Place Lexie White
Girls 200 Free Relay 1st Place (Lexie White, Ashley Baum, Caroline Hauder and Lauren Greenberg)
Boys 200 Free Relay 4th Place (Jeffrey Murray, Danny Canale, Matt Patetta and Noah Carroll)
Girls 100 Breaststroke 3rd Place Alex Bonfilio
Girls 400 Free Relay 1st Place (Lexie White, Alex Bonfilio, Caroline Hauder and Lauren Greenberg)
Boys 400 Free Relay 4th Place (Jeffrey Murray, Austin McInerney, Danny Canale and Matt Patetta)

Divers:
2nd Nikki Canale
3rd Sara Maleski
8th Mario Erotok Girls 200 Medley Relay 3rd Place (Lauren Rush, Alex Bonfilio, Abby House and Ashley Baum)
Boys 200 Medley Relay 4th Place (Austin McInerney, Dylan Briese, Peter Dwyer and Noah Carroll)
Girls 200 Free 1st Place Lauren Greenberg
Girls 200 IM 3rd Place Caroline Hauder
Girls 50 Free 2nd Place Lexie White and 4th Place Ashley Baum
Girls 100 Fly 2nd Place Lauren Greenberg
Girls 100 Free 2nd Place Lexie White
Girls 200 Free Relay 1st Place (Lexie White, Ashley Baum, Caroline Hauder and Lauren Greenberg)
Boys 200 Free Relay 4th Place (Jeffrey Murray, Danny Canale, Matt Patetta and Noah Carroll)
Girls 100 Breaststroke 3rd Place Alex Bonfilio
Girls 400 Free Relay 1st Place (Lexie White, Alex Bonfilio, Caroline Hauder and Lauren Greenberg)
Boys 400 Free Relay 4th Place (Jeffrey Murray, Austin McInerney, Danny Canale and Matt Patetta)

Divers:
2nd Nikki Canale
3rd Sara Maleski
8th Mario Erotok

Written by: Lisa Justice
Posted: Feb 09, 2014 by Lisa Justice

Back to list of stories for Union County Public Schools